Javascript'te Giriş - 2 - console.log() Kullanma

by trustix


Eklenme Tarihi : 11 Aralık 2020 23:02 Views:     346Günümüzde birçok  modern internet tarayıcısında konsol adı verilen bir bölüm vardır. Yaygın olarak geliştirme aşamasında bir Javascript kodunun ürettiği sonuçlar bu konsol aracığı ile incelenebilmektedir.  Ayrıca modern tarayıcıların büyük bir kısmı Javascript ve türevleri  - node.js  gibi -  aracılığı ile bu konsol bölümüne birtakım şeyler yazmayı desteklemektedir. Bu amaçla en yaygın kullanıma sahip olan internet tarayıcısı Chrome, konsol ekrarnına çıktılamayı sağlamak için kullanılan en yaygın komut ise console.log() komutudur. Kullandığınız internet tarayıcısı ve kullandığınız işletim sistemine göre bu konsol bölümüne erişmek farklılık gösterebilir. Ancak bununla birlikte birçoğunun konsol yapısı aynıdır. 

 

Chrome için konsol ekranına ulaşmak.

İnternet tarayıcısı olarak Google Chrome kullanıyorsanız konsol ekranına ulaşmak gayet basittir. Yapmanız gereken tek şey bir web üzerinde çalıştığınız web sayfasına gitmek ve mouse sağ tıklayıp incele demektir. Daha sonra ekranın muhtemelen sağ tarafında birtakım araçların olduğu bir menü çıkacaktır. Bu menüden konsolu tıklayıp inceleyebilirsiniz.

Javascirpt programlamak için kullanıdğız editörü kullanarak bu konsoldan sonuçları inceleyebileceğiniz gibi, direkt konsol ekranını bir javascript editörü gibi kısmen kullanabilrsiniz.

Yazılan Javascript kodlarının konsol ekranında sonuç üretmesini sağlamak için en yaygın kullanımın console.log() komutu olduğuna değinmiştik. Bununla ilgili bir örnek yapalım.

Harici js dosyamıza aşağıdaki kodları yazıyoruz. Tabi ki öncesinde bu dosyayı HTML sayfasına import ettiğinizi varsayıyorum.

// Javascript'te console.log() Kullanımı


let mesaj = 'Merhaba Sayın Seyirciler'
console.log(mesaj)

Output:

 

console.log()  komutunu burada sadece bir değişkene aktardığımız metni konsola yazdırmak için kullandık. Üzerinde çalıştığınız uygulama ya da projeye göre bu elbette farklılık gösterebilir. Geliştiriciler tarafından konsol ekranı büyük oranda hata ayıklama amacıyla kullanılmaktadır. console.log() kullanarak bir örnek daha yapalım ve konuyu bitirelim.

// Javascript'te console.log() Kullanımı


/* 
  iki değişken tanımlıyoruz.
  Daha sonra bu değişkenlere number veri 
  türünde iki sayısal değer ataması yapıyoruz.
  Sonuç olarak tanımladığımız değişkene ise
  bu sayıların çarpımlarının sonuçlarını
  atıyoruz.
  console.log() kullanarak
  işlemin sonucunu konsol ekranına yazdırıyoruz.
  
*/


let sayi1 = 27
let sayi2 = 7
let result = sayi1 * sayi2 

console.log(result)

 

Output: 

 

Evet arkadaşlar Javascript'te giriş ve console.log() kullanımına değinmeye çalştık.

// Javascript'te console.log() Kullanımı - Mesaj

console.log('Herkese İyi Kodlamalar')

 

0

Yorum Formu

vikikod.com    © 2019